GTX 1080 Ti

احتمال عرضه GTX 1080 Ti با ۱۰GB حافظه‌ی گرافیکی

در حال حاظر یک کارت گرافیک ۱۰ گیگابایتی High-End برای Nvidia می‌تواند بسیار کارامد باشد، چرا که در صورت تصمیم به عرضه‌ی GTX 1080 Ti با ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی ممکن است خواه نا خواه تاثیرات منفی بر روی آمار فروش TITAN X با حجم حافظه‌ی ۱۲ گیگابایتی بگذارد. به احتمال بسیار زیاد پردازنده‌ی گرافیکی منتخب برای کارت گرافیک GTX 1080 Ti همان GP 102 که قبلا در TITAN X به خدمت گرفته شده بود، البته با اندکی تغییرات باشد.

طبق دانسته‌های قبلی از تراشه نام برده می‌دانیم که رابط حافظه‌ها برای این پردازنده گرافیکی ۳۸۴ بیتی می‌باشد، اما درست همین نکته باعث می‌شود که حجم حافظه‌ی گرافیکی و پهنای رابط حافظه‌ها با یکدیگر همخوانی نداشته باشند یا به عبارت دیگر پهنای باند ۳۸۴ بیتی مقداری هدر رفت داشته باشد. البته این مساله قبلا در تعدادی از کارت های گرافیکی اسبق انویدیا دیده شده بود که رابط حافظه‌ها با میزان حافظه‌ی کارت گرافیک همخوانی نداشته باشد. جهت استفاده از ۵ یا ۱۰ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی می‌توان رابط GPU را ۳۲۰ بیتی طراحی کرد تا هیچ هدر رفتی متوجه تراشه گرافیکی نشود اما این طراحی مجدد مطمئنا برای انویدیا هزینه بر خواهد بود.

ما این طور حدس می‌زنیم که انویدیا کارت گرافیک GTX 1080 Ti را تنها با غیر فعال سازی تعدادی از واحد های SM روانه بازار سازد و تغییر خاصی در بخش اینترفیس حافظه ایجاد نکند. البته حجم حافظه‌ی ۱۰ گیگابایتی با بررسی و مقایسه خط کد ” FOC / PG611 SKU0010 GPU / 384-BIT 10240MB GDDR COMPUTER GRAPHICS CARDS, 699-1G611-0010-000 ” با کد مربوط به TITAN X، کاملا تائید شده است و از آن جایی که تا کنون هیچ کارت گرافیکی با حجم حافظه‌ی مذکور عرضه نشده است،

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کارت گرافیک GTX 1080 Ti همان محصول مورد نظر باشد. قیمت این کارت گرافیک ناشناس پس از تبدیل از روپیه هندی به دلار امریکا، چیزی حدود ۱۰۱۰ دلار تخمین زده شده است که از TITAN X فعلی گران‌تر است!

منبع:سخت‌افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*