نسل جدید باتری‌های موبایل در راهند لیتیوم متال

نسل جدید باتری‌های موبایل در راهند

[quote font_style=”italic”]نسل جدید باتری‌های موبایل، یا باتری‌های لیتیوم متال ، که توانی تقریبا دو برابر توان باتری‌های معمولی دارند، احتمالا در سال ۲۰۱۷ به بازار خواهند آمد.[/quote]

عمر شارژ باتری‌های لیتیوم متال دوبرابر خواهد بود!

شرکت SolidEnergy از شرکت‌های پژوهشی و تولیدی است که از دل دانشگاه MIT بیرون آمده است. حوزه‌ی اصلی تمرکز این شرکت هم طراحی و تولید باتری‌هایی با توان بالا و اندازه‌های کوچک است. امری که ظاهرا در مرحله‌ی آزمایشی به خوبی جواب داده و احتمالا در آینده‌ای نه چندان دور، به مرحله‌ی تولید انبوه هم خواهد رسید. آن طور که دکتر ژی چائو هو، مدیر این شرکت به MIT News اعلام کرده است، باتری‌های جدبد این شرکت، با قد و قواره‌ای نصف باتری‌های کنونی توانسته‌اند توان و عمری مشابه با آنها داشته باشند. این یعنی تولید باتری‌هایی با اندازه‌ی باتری‌های فعلی، اما با دو برابر توان و عمر.

مدت‌هاست که پژوهشگران در گیر و دار تولید باتری‌هایی هستند که فناوری لیتیوم متال را جایگزین آنودهای کربنی بکند. اما مشکلی که تا امروز حل نشده مانده بود، مساله‌ی مقاومت الکتریکی بسیار بالای این باتری‌ها بود که باعث داغ شدن باتری‌ها می‌شد. زمانی که دکتر هو در دانشگاه MIT کار می‌کرد، با استفاده از ورق‌های فویل لیتیوم، نوعی آنود ساخته بود که در حجمی به مراتب کوچک‌تر، عملکردی برابر با آنودهای کربنی داشت؛ اما مشکل این آنودهای لیتیومی هم حرارت آن بود که تا هشتاد درجه‌ی سانتیگراد می‌رسید. این حرارت به مراتب بیشتر از آن چیزی است که بشود در گوشی‌های هوشمند از آن استفاده کرد.

اما حالا، تیم SolidEnergy موفق شده تا با استفاده از یک پوشش الکترولیتی صلب بر روی فویل لیتیوم متال، دمای آن را تا حد دمای محیط پایین بیاورد. هم‌چنین ترکیب الکترولیت مایع جدیدی برای این باتری طراحی شده که دیگر در واکنش با لیتیوم باتری کریستالیزه نمی‌شود و مقاومت الکتریکی کمتری ایجاد می‌کند. نتیجه‌ی این تحولات، تولید یک باتری است که با داشتن نصف اندازه‌ی یک باتری لیتیوم-یون معمولی، به همان اندازه انرژی تولید می‌کند و دوام می‌آورد.

تلاش‌های مشابه برای تولید نسل جدید باتری‌ها تا پیش از این از لحاظ مالی و تجاری شکست و ورشکستگی پژوهشگران و سرمایه‌گذاران را به همراه داشته‌اند؛ اما به نظر می‌رسد این تجربه‌ی جدید فاصله‌ی چندانی تا ورود به بازارها ندارد.

منبع:برسام

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*