رمز عبور

۴ راه ساده برای بهبود امنیت رمز عبور

در حالیکه نفوذ به اطلاعات شرکت های بزرگ همیشه خبر ساز شده است، جالب است بدانید که قسمت بزرگ نفوذها و هک اطلاعات به کسب و کارهای کوچک و متوسط اختصاص دارد. طبق گزارش های منتشر شده ۶۲ درصد از قربانیان نفوذ اطلاعاتی، افرادی با کسب و کار کوچک بودند چرا که این افراد اقدامات امنیتی ضعیفی در مقابله با حملات دارند یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود وضعیت امنیتی که اغلب نادیده گرفته میشود رمز عبور است.

میتوان گفت برای دسترسی به اطلاعات بیش از نیمی از وبسایت های موجود نیاز به عضویت در آنها دارید و در تمامی آنها یک چیز ضروری است، “رمز عبور”. در بیشتر ادارات میتوان رمزهای عبور را از روی کاغذهای چسبیده به صفحه نمایش و یا روز میز کارمندان به راحتی پیدا کرد. خبر خوب این است که برای رمز عبور میتوانید به راحتی و با اقدامات اساسی امنیت ایجاد کنید. ما به شما ۴ راه برای اینکار پیشنهاد میدهیم:

۱٫ اطمینان از کنترل دسترسی
هنگامی که کارمندی در شرکتی مشغول به فعالیت است احتمالا به تمامی رمزهای عبور اکانت های شرکت دسترسی دارد. زمانیکه این کارمند شرکت را ترک میکند و رمزهای عبور به روز رسانی نمیشوند، اطلاعات شرکت و کسب و کار آن در معرض ریسک قرار میگیرد. با تغییر رمزهای عبور و کنترل و بررسی دسترسی کارمندان میتوان امنیت اطلاعات شرکت را بهبود بخشید.

۲٫ استفاده از کلمه عبور منحصر به فرد برای هر حساب کاربری
ساخت یک حساب کاربرد و انتخاب یک رمز عبور جدید، کار خسته کننده ای است و احتمالا خیلی از ما ترجیح میدهیم همان رمز همیشگی ساده که ترکیبی از حروف و اعداد است را انتخاب کنیم تا همیشه به یاد داشته باشیم. با این حال ساخت رمزهای عبور منحصر به فرد که شامل ترکیب حروف بزرگ و کوچک، اعداد و کارکترهای خاص است برای نگه داشتن امنیت حساب لازم است. حتی اگر شما ترکیب تصادفی از حروف و اعداد را برای تمام حساب های خود انتخاب کنید بازهم در معرض خطرید. گزارش های به بیرون درز شده از اطلاعات هکرها نیز این موضوع را تأیید میکند. با انتخاب رمزهای عبور متفاوت و ترکیبی این خطر را از خود دور کنید.

۳٫ محافظت از لیست رمزعبور خود
باوجود بیش از ده حساب کاربری، قابل تجسم است که شما رمزعبور حساب های خود را در یک دفترچه یا فایل ورد و.. ذخیره کنید. اگر این پایگاه داده امن نیست؛ مانند ذخیره کردن آن فایل بر روی دسکتاپ و یا اشتراک گذاری آن بدون هیج محافظتی، میزان ریسک را به شدت بالا میبرد. اطمینان حاصل کنید که لیست رمز عبورهایتان (که ترجیحاً آنها هم رمزگذاری یادداشت شده اند) در جای امنی نگه میدارید.

۴٫ فعال کردن ورود دو مرحله ای
بسیاری از وبسایت ها و شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و تلگرام قابلیت این را دارند که برای هر بار ورود به حساب کاربری نیاز به دو رمز عبور داشته باشد. در اینگونه موارد حتی اگر رمز عبور وارد شده درست هم باشد پیامی به ایمیل کاربر مبنی بر تلاش برای ورود به حساب کاربری ارسال میشود. ورود دو مرحله ای یک راه آسان برای تامین امنیت حساب و اطمینان از عدم دسترسی افراد دیگر به اطلاعات شخصی است.

منبع:سخت‌افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*