توافق لنوو و مایکروسافت برای جلوگیری از نصب لینوکس بر روی لپ‎تاپ‎ها

توافق لنوو و مایکروسافت برای جلوگیری از نصب لینوکس بر روی لپ‎تاپ‎ها

فعالان آزادی دیجیتال متوجه شده اند نمی توان بر روی برخی لپ تاپ های لنوو (Lenovo) توزیع های لینوکس را جایگزین سیستم عامل پیشفرض این دستگاه ها کرد. ابتدا کاربران لپ تاپ های Yoga 900S و Yoga 710S که از پیش به نسخه Signature Edition ویندوز ۱۰ مجهز هستند، محدودیت در نصب لینوکس را فنی فرض کرده اند اما بعدتر مشخص می شود که حاصل توافق با مایکروسافت است.

یک کاربر که موفق به نصب لینوکس بر روی لپ تاپ خود نمی شود، به امید دریافت راهنمایی با بخش پشتیبانی لنوو مکاتبه می کند اما آنها اعلام می کنند در توافق با مایکروسافت، این لپ تاپ قفل شده اند و امکان نصب سیستم عامل دیگری غیر از ویندوز ۱۰ وجود ندارد. در لپ تاپ Yoga 900S و ۷۱۰S، لنوو پیکربندی RAID نرم افزاری اختصاصی خود را پیاده سازی کرده است که توسط هیچ یک از توزیع های لینوکسی قابل تشخصی نیست. گفته می شود حتی امکان تغییر حالت کنترلر SATA از طریق بایوس وجود ندارد.
در وجود طراحی اختصاصی که لنوو در لپ تاپ های مذکور پیاده سازی کرده است، تنها با بکارگیری درایورهای مخصوص که فقط برای ویندوز ۱۰ در دسترس است، می توان بر روی این لپ تاپ ها سیستم عامل نصب کرد. با این حال از آنجایی که حداقل امکان اجرای زنده (Live) برخی توزیع های لینوکس وجود دارد، لنوو محدودیت مورد بحث را در مشخصات محصول ذکر نکرده است. جالب تر اینکه لنوو تاپیک ایجاد شده درباره این محدودیت را از فروم خود حذف کرده است.
مایکروسافت و لنوو ضمن تکذیب هر گونه توافق برای جلوگیری از نصب لینوکس آن را ناشی از پیاده سازی پیکربندی RAID غیر معمول خوانده اند.

منبع:شهرسخت‌افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*