جک هدفون اپل

چرا اپل در آیفون های جدید جک هدفون را حذف کرده است؟

[quote font_style=”italic”]اپل در نسل جدید آیفون تغییرات و ویژگی های جدیدی را اعمال کرده است که برخی از این تغییرات بسیار بنیادین هستند و قطعا حذف جک ۳٫۵ میلی متری هدفون که سال های زیادیست همراه گوشی های موبایل هستند یکی از تغییرات اصلی در آیفون ۷ به شمار میرود. اما دلایل اپل برای این کار چه بود؟[/quote]

برخی تغییرات اصلی همانند حذف جک ۳٫۵ میلی متری هدفون در محصولاتی پر فروش مانند آیفون های اپل میتوانند مقایس عظیمی از کاربران را تحت تاثیر قرار دهد. مطمئنا کاربران بسیاری هستند که صاحب هدفون های چند صد دلاری با جک ۳٫۵ میلی متری هدفون هستند که خواهان دست یابی به یک سطح کیفیت صدای بسیار بالا و چیزی بیش از آنچه که ایرباد های آیفون در اختیار کاربر قرار میدهند هستند و یا برخی از کاربران نیز گوشی خود را توسط پورت AUX به سیستم پخش خودرو متصل میکنند اما اکنون این کار تنها توسط تبدیلی که همراه آیفون ۷ است امکان پذیر میباشد. اپل حذف جک ۳٫۵ میلی متری را که گستره ی کاربری بسیار وسیعی دارد، یک اقدام شجاعانه قلمداد کرده است.

جالب است که بدانید اولین دلیل برای حذف پورت محبوب ۳٫۵ میلی متری در آیفون ۷، استفاده از دوربین با سیستم جدیدتر و بهتر بوده است. دوربین آیفون ۷ نسبت به نسل قبل به طور محسوسی بزرگتر است. دلیل این مسئله نیز استفاده از تثبت گر اپتیکال تصویر در آیفون های جدید بوده است و با بزرگتر شدن فضای دوربین، مهندسین اپل تصمیم گرفتند تا یکی از قطعات کلیدی را با نام “Driver ledge”، که قطعه ی کوچکی است که صفحه نمایش و بلک لایت را در آیفون ها کنترل میکند، در نسل جدید آیفون تغییر مکان دهند. این قطعه به طور معمول در بالای دستگاه قرار میگیرد اما به دلیل استفاده از دوربین جدید، اپل باید مکان جدیدی را برای نصب آن پیدا میکرد. بهترین مکانی که تیم مهندسین اپل پیدا میکنند، پائین دستگاه است. یعنی دقیقا جایی که جک ۳٫۵ میلی متری آن را اشغال کرده است و برای نصب Driver ledge فضایی در این قسمت وجود ندارد.

چرا اپل در آیفون های جدید جک هدفون را حذف کرده است؟

اینجاست که یک اتفاق غیر منتظره رخ میدهد و تیم اپل تصمیم میگیرد که ببینند اگر جک صدا را به طور کل حذف کنند چه اتفاقی خواهد افتاد. مسلما اولین نشانه از مزیت این کار این بود که فضا برای نصب قطعه ی Driver ledge فراهم شد. سپس مهندسین اپل دریافتند که اکنون میتوان باتری با ظرفیت بیشتری را نیز در این دستگاه استفاده کرد. مزیتی که احتمالا بسیاری از طرفداران اپل مدت ها مشتاق بودند. در واقع باتری آیفون ۷ اکنون ۱۴ در صد بزرگتر از باتری آیفون ۶ اس است و ظرفیت باتری آیفون ۷ اس پلاس نیز نسبت به نسل قبل ۵ در صد افزایش یافته است. سومین مزیت بزرگی که حذف جک ۳٫۵ باعث آن شد این بود که آیفون ها سرانجام ضد آب شدند. جک ۳٫۵ میلی متری مکانی بوده که باعث نفوذ آب به داخل آیفون میشده است و با حذف آن آیفون های جدید در مقابل نفوذ آب مقاوم شدند.

آیفون 7 همراه با دانگل لایتنینگ به جک هدفون ۳.۵ میلی‌متری عرضه می‌شود

 

مهندس ارشد تیم سخت افزاری اپل:

جک ۳٫۵ باعث شده بود تا ما نتوانیم برخی ویژگی های جدید را به آیفون اضافه کنیم. این پورت برای استفاده از فناوری ها و پردازنده های جدید دوربین و بهبود عمر باتری یک مانع بود و صادقانه باید گفت زمانی که روش مدرن تر و بهتری وجود دارد، حفظ این پورت دیوانگی بود!

بنابراین حذف جک ۳٫۵ میلی متری ۳ مزیت عمده داشت که عبارتند از: امکان استفاده از دوربین بزرگتر و بهتر به همراه تثبیت گر اپتیکال، باتری بزرگ تر و اضافه شدن استاندارد ضد آب.

نکته ی قابل توجه این بود که اپل طی مراسم رونمایی از آیفون جدید هیچ صحبتی از بهبود کیفیت صدا نکرد. البته امکان استفاده از هدفون های با سیم از طریق پورت لایتنینگ که دارای ویژگی های مثبتی از جمله نویز قابل تنظیم توسط کاربر است، وجود دارد. اما همان طور که انتظار میرفت، اپل از ایرباد های بیسیم جدید خود نیز با قیمت نسبتا بالای ۱۶۰ دلار رونمایی کرد. اما به هر حال به نظر میرسد ارتقای کیفیت صدای خروجی، دلیل اپل برای حذف جک ۳٫۵ میلی متری نبوده است زیرا که هیچ صحبتی در این باره نشده است.

به هر حال همان طور که گفته شد بسیاری از گجت های امروزی از جک ۳٫۵ میلی متری برخوردار هستند و این میتواند تحولی سخت برای اپل باشد. جدا از تمام صحبت هایی که عنوان شد، شاهد انحصار گرایی اپل با پورت لایتنینگ هستیم. به هر حال اپل میتوانست از پورت یو اس بی نوع سی که سازندگان اندرویدی نیز از آن استفاده میکنند و مطمئنا به زودی گسترش خواهد یافت استفاده کند اما ترجیح داده است که سیاست انحصار گرایی کمپانی همچنان حفظ شود.

منبع: سخت افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*