yahoo

سرقت اطلاعات محرمانه ۵۰۰ میلیون کاربر سایت Yahoo تایید شد

چندی پیش گزارشی از سوی تعدادی از منابع منتشر شد که نشان می‌داد با هک شدن تعدادی از سرورهای Yahoo در سال ۲۰۱۲، اطلاعات محرمانه ۲۰۰ میلیون کاربر این سایت در اختیار عموم قرار گرفته است. اما Yahoo روز گذشته ضمن تایید این خبر، اطلاعاتی را منتشر کرد که ابعاد جدیدی را از این سرقت اطلاعات محرمانه فاش می‌کند و نشان می‌دهد که هکرها توانسته اند به اطلاعات تعداد بیشتری از کاربران دسترسی پیدا کنند.

Yahoo چند روز گذشته با برگزاری یک نشست خبری اعلام کرد که این سرقت اطلاعات، برخلاف گزارش اولیه، در سال ۲۰۱۴ رخ داده و اطلاعات محرمانه بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر این سایت در اختیار هکرها قرار گرفته است. یاهو در پاسخ به اینکه این هکرها چه افرادی هستند به گروهی از هکرها و بخش جاسوسی مربوط به کشوری دیگر اشاره کرد و اعلام کرد که این هکرها از سوی مقامات رسمی این کشور محافظت می‌شوند.

Yahoo همچنین در این نشست خبری اعلام کرد که اطلاعات فاش شده کاربران شامل نام، آدرس ایمیل، شماره تلفن، تاریخ تولد و رمزهای عبور کدگذاری شده می‌باشد. این کمپانی همچنین اعلام کرده است سوال امنیتی و پاسخ آن برای تعدادی از کاربران نیز در دسترس این گروه هکر قرار گرفته است. به گفته Yahoo بیشتر رمزهای عبور کاربران توسط یک الگوریتم پیشرفته کدگذاری شده و امکان دسترسی به اصل آنها به سادگی وجود ندارد اما کاربرانی که از سال ۲۰۱۴ تاکنون رمز عبور خود را تغییر نداده اند بهتر است هر چه سریعتر برای این منظور اقدام نمایند.

Yahoo قصد دارد در آینده‌ای نزدیک کاربرانی که اطلاعات آنها به سرقت رفته است را با خبر سازد و در اطلاعیه‌ای رسمی به آنها برای تغییر رمزهای عبور هشدار دهد. Yahoo همچنبن به کاربران توصیه کرده است که فعالیت‌های مشکوک حساب کاربری خود را مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که از رمز ورود به سرقت رفته در سایت دیگری نیز استفاده کرده‌اند سریعتر جهت تغییر آن نیز اقدام کنند.

خوشبختانه هکرها نتوانسته اند به اطلاعات محرمانه و حساس دیگر همچون اطلاعات مربوط به حساب بانکی و کارت‌های پرداخت اینترنتی دسترسی پیدا کنند چرا که به گفته Yahoo این اطلاعات در سرور دیگری ذخیره شده و هکرها نتوانسته اند به آن نفوذ کنند.

سرقت اطلاعات کاربران Yahoo، برای اولین بار زمانی فاش شد که هکری با نام Peace در یک فروشگاه اینترنتی اعلام کرد که اطلاعات محرمانه ۲۰۰ میلیون کاربر این سایت را در اختیار دارد. این هکر ضمن اعلام اینکه این اطلاعات را از یک گروه هک روسی دریافت کرده در قبال انتشار این اطلاعات چیزی در حدود ۱۸۰۰ دلار را درخواست کرده بود.

منبع: شهرسخت‌افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*