وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: تامین اینترنت ۲۰ مگی تا پنج سال آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: تامین اینترنت ۲۰ مگی تا پنج سال آینده

[quote font_style=”italic”]وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم و توجه به فاوا گفت: برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده در سالهای آینده از سرمایه‌گذاری های خارجی و همکاریهای چندجانبه استفاده میکنیم.[/quote]

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در همایش ایران کانکت ۲۰۱۶ که امروز و فردا در حال برگزاری است، با بیان اینکه دولت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به عنوان پیشران توسعه و توانمندساز اکثر بخشهای کشور میداند گفت: سیاست ما گسترش زیرساخت ها و امکانات و خدمات با توجه به ارتقای کیفیت و با بهره‌گیری از توان ملی و ظرفیت‌های بومی است.

وی ادامه داد: ماموریت ما حصول اطمینان از ارائه خدمات با هزینه مناسب و امنیت قابل قبول و با کیفیت خوب در سراسر کشور در محیطی شفاف و رقابتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغال است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در دنیای امروز استفاده گسترده از فاوا ضرورتی حیاتی برای تسهیل و ترغیب سرمایه‌گذاری و توانمندسازی جوانان و ایجاد اشتغال در کشور است، افزود:

این امر موجب ارتقای حقوق شهروندی، شفاف‌سازی و بهبود دسترسی آزاد به اطلاعات برای مردم و جامعه میشود و تاکید ما به استفاده از فنون و فناوری های کارآمد و به روز به صورت مقرون به صرفه برای رقابت و افرایش توانمندیهای ملی و شتاب بخشیدن به تولید محتوای داخلی است.

واعظی با اشاره به دستاوردهای سه سال گذشته دولت بیان کرد: پهنای باند کشور به هفت برابر افزایش یافته و تعداد ارتباطات اینترنتی ثابت و همراه از ۳.۵ میلیون به بیش از ۳۵ میلیون افزایش یافته است. همچنین تعداد خدمات پهنای باند در روستاها از میزان ناچیز به حدود ۲۵ هزار روستا افزایش یافته و همه روستاهای بالای ۱۵ خانوار داری ارتباط تلفنی شدند.

وی در ادامه افزود: همچنین ظرفیت شبکه سراسری فیبر نوری کشور هفت برابر افزایش یافته و تعداد چهار مرکز ملی تبادل اطلاعات به منظور ایجاد شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده است. محتوای تولیدشده داخلی نیز به میزان چهار برابر افزایش پیدا کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اهم اهداف پنج سال آینده را تامین خدمات اینترنتی با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه برای ۸۰ درصد خانوارهای کشور، تامین سرویس پهن باند برای ۹۰ درصد روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته، افزایش قابل ملاحظه فعالیت‌های پژوهشی و نوآوری در زمینه‌های تکنولوژی های آینده، افزایش محتوای داخلی داده‌ها حداقل تا پنج برابر وضعیت فعلی و ارائه خدمات الکترونیکی گسترده اعلام کرد.

واعظی بیان کرد: کل سرمایه‌گذاری حوزه فاوا در پنج سال آینده حدود ۱۶ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود که حدود یک چهارم آن توسط دولت و سه چهارم توسط بخش خصوصی فراهم خواهد شد. برای رسیدن به این هدف ما از سرمایه‌گذاری‌های خارجی و همکاریهای چندجانبه استقبال و آن را تسهیل میکنیم.
وی با بیان اینکه تاکید این اجلاس بر گشودن افق های تازه در ترانزیت ترافیک شرق و غرب است، گفت: در این راستا موقعیت و جغرافیای استراتژیک ایران این امکان را فراهم کرده تا با استفاده از امکانات پیشرفته ای که در ایران فراهم شده و تعدد مرزهای آبی و خشکی، خدمات ترانزیت ترافیک را با کیفیت بهتر و هزینه ارزان‌تر ارائه کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در سالهای گذشته تحریم های ناعادلانه اعمال شده به ایران، جامعه جهانی را از این خدمات محروم کرده بود، اظهار کرد: امروز با برداشته شدن تحریم ها فرصت استفاده از این موقعیت ها و امکانات ایجادشده فراهم میشود. با توجه به حضور گسترده شرکت‌های ایرانی در این اجلاس در کنار شرکت های خارجی فرصت مناسبی برای تعامل بین دست اندرکاران در زمینه های مختلف فراهم شده است که امیدوارم به خوبی بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*