Intel Skylake Xeon V5

غول های پردازشی Intel Skylake Xeon V5 معرفی شدند

[quote font_style=”italic”]چندی پیش با خبر شدیم که اینتل به دنبال تولید پردازنده های توانمند “زئون” (Xeon) بر اساس معماری اسکای لیک است.البته نه اینکه تا کنون توجهی به این معماری در زئون ها نشده باشد،اما این نمونه ها با مدل های پیشین متفاوت خواهند بود.در همین راستا اینتل به تازگی پرده از پردازنده های جدید خود موسوم به Intel Skylake Xeon V5 برداشت.[/quote]

پردازنده های Intel Skylake Xeon V5 محصولاتی بسیار توانمند هستند که خاستگاه آنها کامپیوترهای دسکتاپ و خانگی ساده نیست.اینتل که به تازگی پردازنده Xeon V4 را بر اساس معماری Broadwell روانه بازار کرده است،پردازنده های Skylake Xeon V5 را در نیمه اول سال ۲۰۱۷ در چرخه اقتصادی قرار می دهد.این پردازنده ها از سوکت اختصاصی با نام LGA 3647 استفاده می کنند و همانطور که از نام آن نیز پیدا است،این سوکت به ۳۶۴۷ عدد پایه مجهز گشته است.

Intel Skylake Xeon V5

این پردازنده ها در لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید شده و قادر به آدرس دهی ۱۲ اسلات حافظه رم هستند.حافظه های قابل پشتیبانی توسط این اسلات ها،از نوع DDR4 و البته ECC خواهد بود. Intel Skylake Xeon V5 ها از نسل جدید حافظه های اینتل با نام Optane پشتیبانی ویژه ای می کنند.به طور کلی پردازنده های V5 به دو دسته Intel Xeon E7-8800/4800 V5 و Intel Xeon E5-2600/4600 V5 تقسیم می شوند.پهنای باند در پردازنده های جدید به طور چشم گیری افزایش یافته و سرعت تاخیر این قسمت نیز ۵۶% درصد کمتر از نسل پیشین است.این پردازنده ها به حداکثر ۲۸ هسته و ۵۶ رشته مجهز شده اند.ضعیفترین مدل نیز دارای ۴ هسته و ۸ رشته است. Intel Skylake Xeon V5ها تا زمان عرضه پردازنده های AMD Naples Platform بدون رقیب خواهند بود.

نکته:

در اخبار سال گذشته،پردازنده های مشابه از برند AMD با نام Optane معرفی شده بود.با این حال زمزمه هایی از یک نام جدید (Naples) می آید.ظاهرا این تغییر رویه می تواند به دلیل تشابه اسمی با فناوری SSD Optane های اینتل باشد.(این یک نظر شخصی است).

intelxeone7e5skylakeex_purleyplatform_bricklandexcomparison

پردازنده های Naples نیز برای اولین بار از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری بهره می برند. Intel Skylake Xeon V5بسته به مدل تا ۳۸٫۵ مگابایت حافظه نهان از نوع L3 را به همراه دارند.توان حرارتی (TDP) در این پردازنده ها به حداکثر ۱۶۵ وات می رسد.در حال حاضر قیمت هیچ یک از آنها مشخص نشده است.پردازنده های زئون در یک معماری به طور معمول مقداری دیرتر از کلاس دسکتاپ روانه بازار می شود.این پردازنده ها و پلتفرم LGA 3647 در کامپیوترهای سرور،ابر کامپیوترهای میانی،سرویس دهنده های آنلاین و ابری،ایستگاه کاری رده بالا،کامپیوترهای دانشگاهی و…مورد استفاده قرار می گیرد.زمان عرضه آنها دقیقا به همراه عرضه AMD Naples Platform است.

منبع: سخت افزار

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *

*